Warsztaty zostały przeprowadzone w następujących szkołach: Szkoła Podstawowa nr 16 im. T. Halika, Społeczna Szkoła Podstawowa nr 16 STO, Szkoła Podstawowa nr 1 im. G. Morcinka, Szkoła Podstawowa nr 26 im. M. Biernackiego, Szkoła Podstawowa nr 323 im. Polskich Olimpijczyków, Społeczna Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 100 STO, Niepubliczna Polsko-Francuska Szkoła „La Fontaine”.
 
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z opisem warsztatów i materiałami do pobrania. Mamy nadzieję, że ułatwią one przeprowadzenie podobnych zajęć przez tych z Państwa, którzy zdecydują się na podobne realizacje. Wszystkie materiały są na licencji Creative Commons Polska 3.0, czyli mogą Państwo z nich korzystać, spełniając jeden tylko warunek: oznaczenie autora.

Oto jak przebiegały warsztaty w szkołach.
 
WARSZTAT PIERWSZY

Opowieść o nieużytkach w mieście, które często są miejscem o szczególnej bioróżnorodności.

Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się, co składa się na miejską bioróżnorodność oraz w jaki sposób zadbać o miejskich zapylaczy. Finalnie zaprojektowaliśmy i stworzyliśmy domki dla owadów, wykorzystując szyszki, słomę, korę i inne naturalne materiały.

Do pobrania:
 
Scenariusz warsztatów

Układanka do wydruku i wycięcia

Prezentacja o miejskich nieużytkach
 
Naklejki z chwastami

Baner - przekrój miasta

WARSZTAT DRUGI

Warsztaty o chwastach Warszawy, ich rodzajach i właściwościach. Elementem warsztatu było również tworzenie monotypii za pomocą dwóch metod graficznych. Powstałe prace finalnie znalazły się w wydanych przez nas atlasie.

Do pobrania:

Scenariusz warsztatów
 
Prezentacja o chwastach
 
WARSZTAT TRZECI

Uczniowie nauczyli się internetowej geolokalizacji. Wykorzystaliśmy OpenStreetMap, jedyną internetową mapę wykorzystującą wolne licencje. Poruszyliśmy tym samym zagadnienia otwartych zasobów edukacyjnych, wolnych licencji i zasobów tworzonych przez społeczeństwo. Podczas warsztatów zaprezentowaliśmy również wydany przez nas atlas, wspólnie czytaliśmy jego fragmenty i robiliśmy bomby nasienne.

Do pobrania:

Scenariusz warsztatów

O owadach miejskich opowiada Igor Siedlecki - edukator przyrodniczy (Dzika Ochota)