Warsztaty zostały przeprowadzone w następujących szkołach: Szkoła Podstawowa nr 16 im. T. Halika, Społeczna Szkoła Podstawowa nr 16 STO, Szkoła Podstawowa nr 1 im. G. Morcinka, Szkoła Podstawowa nr 26 im. M. Biernackiego, Szkoła Podstawowa nr 323 im. Polskich Olimpijczyków, Społeczna Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 100 STO, Niepubliczna Polsko-Francuska Szkoła „La Fontaine”.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z opisem warsztatów i materiałami do pobrania. Mamy nadzieję, że ułatwią one przeprowadzenie podobnych zajęć przez tych z Państwa, którzy zdecydują się na podobne realizacje. Wszystkie materiały są na licencji Creative Commons Polska 3.0, czyli mogą Państwo z nich korzystać, spełniając jeden tylko warunek: oznaczenie autora.
Oto jak przebiegały warsztaty w szkołach.
WARSZTAT PIERWSZY
Opowieść o nieużytkach w mieście, które często są miejscem o szczególnej bioróżnorodności.
Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się, co składa się na miejską bioróżnorodność oraz w jaki sposób zadbać o miejskich zapylaczy. Finalnie zaprojektowaliśmy i stworzyliśmy domki dla owadów, wykorzystując szyszki, słomę, korę i inne naturalne materiały.
Do pobrania:
WARSZTAT DRUGI
Warsztaty o chwastach Warszawy, ich rodzajach i właściwościach. Elementem warsztatu było również tworzenie monotypii za pomocą dwóch metod graficznych. Powstałe prace finalnie znalazły się w wydanych przez nas atlasie.
Do pobrania:
WARSZTAT TRZECI
Uczniowie nauczyli się internetowej geolokalizacji. Wykorzystaliśmy OpenStreetMap, jedyną internetową mapę wykorzystującą wolne licencje. Poruszyliśmy tym samym zagadnienia otwartych zasobów edukacyjnych, wolnych licencji i zasobów tworzonych przez społeczeństwo. Podczas warsztatów zaprezentowaliśmy również wydany przez nas atlas, wspólnie czytaliśmy jego fragmenty i robiliśmy bomby nasienne.
Do pobrania:
O owadach miejskich opowiada Igor Siedlecki - edukator przyrodniczy (Dzika Ochota)